ÇALIŞAN AİLEDE EBEVEYN VE ÇOCUK ARASINDA Kİ ZAMAN YÖNETİMİ

2017-04-07 15:52:00

ÇALIŞAN AİLEDE EBEVEYN VE ÇOCUK ARASINDA Kİ ZAMAN YÖNETİMİ

   Kaliteli Zaman Geçirmek Nedir?

- Anne babaların çocukları ile planlı olarak vakit geçirebilmelilerdir.

- Ebeveynler iş yerlerindeki, evlerindeki ve diğer sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için daha organize ve planlı çalışarak zamanlarını etkin bir şekilde kullanmalıdırlar.

- Çocuklar ile ilgilenirken başka bir şey ile meşgul olmamalıdırlar.

-Planlı bir şekilde zaman geçirmek, birlikte televizyon seyretmek, tabletle oynamak ya da aynı ortamda bulunmak değildir.

-Anne babaların çocukları ile kaliteli zaman geçirmeleri için karşılıklı sözel ya da sözel olmayan bir şekilde veya iş birliğine dayalı etkileşimde bulunmalıdırlar.

- Kaliteli zaman geçirmek çocuğun, zihinsel, duygusal, bedensel, sosyal gelişimine  ve özgüven geliştirmelerine katkı sağlayacak, eğitici, öğretici, yaratıcılık içeren etkinlikleri ve çocuğun yaşına uygun sorumluluk almasını destekleyici, karşılıklı etkileşime dayalı faaliyetler olmalıdır.

Kaliteli zaman geçirme ile güvene dayalı sevgi dolu bir ilişki kurulur.

Kaliteli Oyun Nedir? Nasıl Oynanır?

- Çocuğun düşünme becerilerini geliştiren, ince kaba motor gelişimine destek olabilen, sorumluluk almasını sağlayan, kurallarını kendisinin koymasına izin verilen oyunlardır.

Karşılıklı iletişimin olduğu , birlikte etkileşimin yaşandığı zamanlar yaratılmasıdır. Karşılıklı sohbet edebilir, gazete,kitap, dergi okuyabilirsiniz.

- Oynanılan oyunların sınırlarını belirlemek çocukları mutlu eder.

-Çocuğa ayrılan zamanda duygusal gelişimini desteklemek için, oynamak, sarılmak, onu öpmek, başını okşamak, sohbet etmek, bunların hepsi kaliteli zaman geçirmek için yapılabilir.

- Çocuğunuza ayırdığınız zamanda ince ve kaba motor gelişimini desteklemek için resim yapabilir, enstrüman çalabilir, mandallarla, boncuklarla, oynayabilirsiniz. Ev içinde ya da uygun ortamlarda koşabilir, zıplayabilirsiniz.

- Sorumluluk bilincini geliştirmek için tamir işleri yapabilir, beraber sofra hazırlayabilir, odasını toplayabilir, ya da birlikte kek yapabilirsiniz.

Zihinsel gelişimini ve yaratıcı düşünmesini geliştirmek adına hayali oyunlar oynayabilirsiniz.

- Bunların yanında birlikte parka gidebilir, pikniğe gidebilir, hayvanat bahçesine gidebilir, balık tutabilir ya da şehrin tarihi yerlerini gezebilirsiniz.

Neden 20-30 Dk yeterlidir?

-Çocuklar için kendilerine ayrılmış özel 20-30 dk yeterlidir.  Anne -babalar başka şeyler ile meşgul olmadıkları için çocuklar duygusal doyumu en güzel şekilde yaşar ve kendilerini özel hissederler.

-Çocukların duygularını anlamak isteklerine gözlerinin içlerine bakarak cevaplar vererek sosyal duygusal gelişimlerini destekler.

-Çocuklar kendilerine zaman ayrıldıkça sevildiklerini, kendilerine değer  verildiğini hisseder bu da güven duygularının artmasına yardımcı olur. Sakin ve huzurlu olur. Sakinlik performansı yükselir.

-Çocukların anne babalarını izleme ve anne babalarından gördüğü olumlu davranışları modelleyebilme fırsatları olur.

-Anne babalar çocukların karakterlerinin zayıf ve güçlü yönlerini gözlemleyebilme ve onları yönlendirebilme fırsatı sağlarlar.

-Her gün bu zamanı ayırmak, bunu rutin hale getirmek önemlidir. Çocuğun böylelikle öz değer duygusunun gelişimi sağlanır.

 

     Mutlu günler dileriz.

               

 Eğitim Koordinatörü & Okul Müdürü                                             Uzm. Klinik Psikolog

    Ayça Bahar BAKKALOĞLU                                                                  Ceren ŞENGEL

  

10
0
0
Yorum Yaz