ÇOCUĞUNUZ YENİLMEYE DAYANAMIYORSA..

2016-02-10 13:00:00
ÇOCUĞUNUZ YENİLMEYE DAYANAMIYORSA..
ÇOCUĞUNUZ YENİLMEYE DAYANAMIYORSA.. |  görsel 1
İnsanoğlunun yaradılışı gereği kaybetmek kimsenin hoşuna gitmez. Herkes hep kazanan, hep en iyiyi yapan olmak ister. Ancak bazen bu istek çok daha yoğun yaşanır. Özellikle çocuklukta  kaybetmeyi kabullenmek zordur. Bunu kolaylaştırmak için neler yapılabilir? Öncelikle;
 
1- Çocuğunuzun başkalarıyla ilişkilerinde, çatışmalarında, anlaşmazlıklarında, oyunlarında her zaman üstün taraf olmak zorunda olmadıklarını anlatın, öğretin. 
2- Rekabeti ödüllendirip, teşvik etmeyin.
3- Yenilgiyle başa çıkabilecek kadar olgunlaştığında rekabete dayalı oyunları oynatın.
4- Gerçek hayatın provasını yaptıkları oyunlarının içerisinde bazen yenilen bazen yenen olunabileceğini ve ikisinin de kabul edilebilir olduğunu gösterin.
5- Oyunlar sırasında yenilen tarafı oynayarak çocuğa model olabilirsiniz. Ya da kuklalar üzerinden de çocuğa örnek oluşturabilirsiniz.
6- Çocuğa model olmak çok önemlidir. Dolayısıyla kendisi de yenilgiye tahammül edemeyen ebeveyn çocuğundan yenilgiyi kabullenmesini beklememelidir. 
 
Aynı zamanda çocuk yenilgiye  uğradığında ağlamasına, bağırmasına ya da söylenmesine gülerseniz çocuğa karşı tutarsız davranmış olursunuz.
Ya da verdiği kızıgınlık ve öfke tepkisinden çekindiğiniz için herşeye "Tamam" derseniz de sonuç değişmeyecektir. 
Bununla birliklte çocukla zıtlaşmamak ve inatlaşmamak gerekir. Çocuğa yön vermek ve ne yapması gerektiğini söylemek durumu kolaylaştıracaktır.

0
0
0
Yorum Yaz