SÜPER ANNE SENDROMU

2016-05-04 10:33:00

             SÜPER ANNE SENDROMU

     Son yıllarda kadınların iş ve sosyal yaşamda daha fazla yer alması ve aynı zamanda anne kimliklerini de sürdürüyor olmaları onların daha fazla kimliğe sahip olmalarını sağladı. Modern dünya;  kadınların iş yaşamında ve toplumda daha aktif yer almasını sağlamış, gelişim ve özgürlük alanlarımızı artırmıştır. Ancak bir taraftan da kadınların rollerinin ve rollerindeki sorumluluklarını artmasına ve kadının çeşitli sorunlar yaşamasına yol açmıştır. Bu sorunların başında da “Süper anne sendromu”gelmektedir.

   Süper anne sendromu yaşayan kadın; iş yerinde başarılı olmaya, evde çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmeye ve en iyi yemekleri yapmaya, eşini sosyal ortamda en iyi temsil etmeye, arkadaşlarını en iyi şekilde ağırlamaya, en fit kalmaya ve 7-24 en iyi performansı sergilemeye çalışan kadındır. Kadının süper anne olma isteği ve her şeyi en iyi yapma çabası hem kadının kişisel özelliklerinden (hırslı, mükemmeliyetçi, titiz olması) hem de çevrenin beklentilerinden ve etkilerinden (medya, aile ortamı, sosyal çevresi, iş koşulları) kaynaklanmaktadır. Özellikle sosyal medya bu durumu tetiklemektedir. Çünkü sosyal medya hesaplarında herkes kusursuz mükemmel bir hayatı, ailesi olduğunu vurgulamaktadır. Kısacası bu sorun sadece süper annenin sorunu değil, herkesin sorunudur. Bunları bu kadar en iyisini yapmak için zorlamak hem aile içi huzura hem de annenin kendisine zarar vermektedir. Ve bu nedenle süper anneler mükemmel bir anne olma konusunda duydukları yoğun kaygıdan dolayı düşündüklerinin bir çoğunu da başaramazlar.

Süper anne sendromu belirtileri

o     Sürekli gerginlik ve endişe ve hatta bu yüzden zaman zaman panik ataklar yaşama

o     Tahammülün azalması ve öfke patlamaları

o     Eş ve çocukları tarafından değer görmediğini düşünme ve çevresiyle çatışma

o     Bir işi başlatmak istememe, tükenmişlik

o     Halsizlik, dermansızlık,  iş yapmak istememe

o     Unutkanlık, baş ağrıları ve ağırlık hissi

o     Çeşitli fiziksel rahatsızlıklar (eklem ve kas ağrıları, ateş vb)

Bütün bu belirtiler başta süper annenin ve daha sonra da çevresinin yaşam kalitesini oldukça düşürür ve hatta süper annenin aile huzurunu kaçırır. Örneğin; çocukları süper anneyle çatışırlar ve süper anneyi önemsemezler, kocası süper annenin/eşinin bu kadar çabalamasına ve gerilmesine anlam veremez ve evde daha az yardımcı olur, arkadaşları süper anneyi eleştirmeye başlarlar ve araları açılır, bütün bu koşturmaca da süper anne işine odaklanmada zorluk çeker ve iş performansı düşer. Kısacası süper anne ve ailesi kendisi için en iyi olmaya çalışırken tükenmişlik yaşar ve sorunları giderek çoğalır.

Süper  anne  sendromundan  nasıl  kurtulmalı?

Bütün bunları değiştirmek ve sorunları azaltmak için süper annenin ve ailesinin çaba göstermesi ve küçük adımlar atması gerekmektedir.  Bu adımlar:

o     Yapacaklarınızı bir öncelik sırasına sokun. Gerekirse listeleyin. Yapmak zorunda olduklarınıza öncelik verin, diğerlerini başka zamana erteleyin ve aldırmayın.

o     Aldığınız rollerin bazılarını eşinizle ve çocuğunuzla paylaşın. Örneğin eşinize bulaşık makinesini boşaltma görevini devredin, çocuklarınıza evde küçük görevler verin.

o     Her türlü kıyastan (çocuğunuzun başarısını, kendi kilonuzu, kendi kazandığınız parayı,  eşinizin işini) kaçının. Kıyas elde etmek istediklerinizi size sağlamaz, sizin yapabilirliğinizi düşürür.

o     Haftada en az bir gün, kendinize ayırdığınız bir saat dilimi olsun. Arkadaşlarınızla görüşün spor yapın vb..

o     Yaptıklarınızdan dolayı kendinizle ailenizle gurur duymayı bilin.

     Unutmayın ki siz kendi evinizin süper kahramanısınız, her şeyi en iyi yapamasanız da yaptığınız kadarıyla her zaman sevgi göreceksinizdir. Kusursuz hayatlar sadece Facebook ve Instagram’da! Herkesin sorunları, hataları, eksikleri olabilir. Siz siz olun kusursuzu hedefleyip süper anne olmaya çalışmak yerine doğal anne olun! 

 

                                                                                   Psikolog Ceren Şengel

0
0
0
Yorum Yaz